V čem se liší tržní a nabídková cena při prodeji nemovitosti? A proč není správné nastavovat cenu podle podobných nabídek na prodej?
Při prodeji nemovitosti je často jiná částka uvedena v inzerátu a rozdílné číslo se nachází následně v kupní smlouvě. Důvod je prostý. Nabídková a tržní cena totiž nejsou jedno a to samé. Prodejní cena může být nižší, ale samozřejmě existují i opačné případy. Už jen to je důvod, proč může být správné nastavení nabídkové ceny poměrně komplikované.
Proč se tržní a nabídková cena liší?
Při prodeji nemovitosti je stanovení nabídkové ceny naprosto svobodným krokem, který nepodléhá žádné regulaci. Na trhu se tak mohou objevit podhodnocené i naopak výrazně předražené nemovitosti, u kterých to jejich majitel prostě zkouší. Tyto nabídky viditelné na internetu pak mohou budit dojem, že se za tuto cenu nemovitost také skutečně prodala. Jenže pokud kupující reaguje na inzerát s příliš vysokou cenou a nabídne například nižší cenu s platbou v hotovosti bez čekání na vyřízení hypotéky, může být tržní cena tím pádem výrazně nižší. O tom už se ale na internetu pravděpodobně nedozvíte.
Nabídková cena nemovitosti
Nabídková cena představuje to, co běžně vidíte na inzertních portálech s nemovitostmi. Jsou to nabídky na koupi za uvedenou cenu. V mnoha případech bývá nabídková cena tím, co chce prodávající za svou nemovitost dostat. Vlivem různých okolností během procesu prodeje to však většinou nebývá shodná částka s cenou tržní neboli prodejní.
Tržní cena
Tržní cena je částka, která bude stát v kupní smlouvě a za jakou se nemovitost skutečně prodá. Přesnějším termínem je obvyklá tržní cena, která znamená, že jde o cenovou hladinu, za kterou bude pravděpodobně ochotno více lidí koupit danou nemovitost. V některých speciálních případech se totiž může objevit cena zvláštní obliby, kdy zájemce nabídne vyšší částku, než chce prodávající.
Jak se zjišťuje tržní cena nemovitostí
Pokud hledáte nabídkové ceny za nemovitosti ve vaší lokalitě, stačí nahlédnout do inzerátů. Zjištění skutečné tržní ceny je však o něco komplikovanější. Za tímto účelem existují cenové mapy, které pracují s daty získanými přímo z katastru nemovitosti. Je tedy již jasné, za kolik se nemovitost skutečně prodala.
Tyto cenové mapy používají pro své odhady také banky při posuzování žádosti o hypoteční úvěr. Z toho důvodu může být pro vás znalost tržní ceny nemovitosti v oblasti výhodná i v roli kupujícího.
Zjednodušený pohled pro nastavení nabídkové ceny
Pokud se prodávající rozhodne prodat nemovitost bez pomoci makléře, může se dostat do pasti při nastavení ideální nabídkové ceny. Pro orientaci totiž využije právě inzeráty v okolí. Ty jsou však pouze výčtem toho, za kolik chtějí prodat ostatní. Zároveň zde takové předražené nabídky mohou být několik měsíců bez povšimnutí. Nastat může i opačný problém, kdy prodávající zvolí cenu příliš nízkou a zbytečně se ochudí klidně o stovky tisíc korun. Při nastavení nabídkové ceny by rozhodně neměla být nejdůležitějším ukazatelem cenovka na inzerátu u podobných nemovitostí.
Více o správném nastavení ceny nemovitosti se dozvíte v samostatném článku.
Podle čeho se orientuje makléř při vytváření nabídkové ceny
Zkušení realitní makléři to moc dobře ví, takže dokážou správně nastavit nabídkovou cenu. Pro získání představy o tom, za kolik se může nemovitost skutečně prodat a jak správně pracovat s cenou hned od začátku slouží právě cenové mapy. V případě makléřů s léty praxe hraje samozřejmě důležitou roli i vlastní zkušenost a vypracovaný odhad potenciálu dané nemovitosti v souvislosti s aktuální situací na trhu.