Čím více makléřů se podílí na spolupráci při prodeji nemovitosti, tím lepší pro klienta. Naopak makléři, kteří spolupracovat nechtějí, mohou znamenat prodej za nižší cenu a za delší čas. Přečtěte si, jak funguje spolupráce realitních makléřů.
Máte pocit, že realitní makléři pracují jako sólisté a nikým jiným se o své aktuální spolupráce nedělí? V takovém případě jste zatím nenarazili na skutečného profesionála. Každý zkušený a poctivý makléř totiž ví, že vzájemnou spoluprací s kolegy výrazně pomůže hlavně klientům. Jak to vypadá, když makléři spolupracují a co za výhody to přináší pro vás jako prodejce či kupující nemovitosti?
Proč se někteří makléři vyhýbají spolupráci s kolegy?
Jednotlivec jen stěží dokáže dát dohromady takové množství kontaktů, zdrojů a příležitostí v porovnání se spolupracující skupinou. Přesto u některých makléřů převažuje pocit, že spolupráce není na místě a že jde pouze o jejich klienta a starost. Konkrétních důvodů pro toto jednání může být celá řada, ale špatné je, že ve výsledku dochází k poškození zejména klienta.
Jedním z velkých důvodů, proč se makléř obává spolupráce s ostatními, je neochota dělit se o provizi. Makléř si důkladně střeží svého klienta a nemovitost nabízí pouze vlastním kontaktům, případně s pomocí inzerátů. To však ve většině případů znamená zbytečně zdržování úspěšného prodeje a také nižší cenu, než na kterou by bylo možné se dostat při spolupráci s dalšími makléři.
Dalšími skoro až nevědomými důvody, proč makléře spolupráce s kolegy ani nenapadne, jsou nezkušenost a nedostatek znalostí z oboru. Tento problém provází hlavně začínající makléře, ale vyskytuje se i u těch, kteří nemovitosti nabízí již několik let.
Když realitní makléři spolupracují, těží z toho především klient. Díky vzájemné kooperaci se totiž nemovitost prodá za nejlepší možnou cenu a v kratším čase. Schopní a kvalifikovaní realitní makléři tak okamžitě po zahájení spolupráce s klientem nabízí nemovitost i dalším kolegům. To probíhá většinou pomocí MLS systémů a speciálních skupin například na sociálních sítích, kde se makléři sdružují. Samozřejmostí je nabídnutí části provize tomu makléři, který získá kontakt na výsledného kupce. Výše takto nabízené provize pak činí dle konkrétní situace 25 až 50 % z celkové provize spojené s prodejem.
Podle dostupných dat patří spolupráce mezi makléři mezi jeden z nejdůležitějších prodejních kanálů nemovitostí. Díky kombinaci více zdrojů kontaktů a okruhů potenciálních zákazníků se nemovitost prodává rychleji a za lepší cenu. Hlavní výhodou je možnost efektivního oslovení potenciálních kupců, kteří pravidelně neprocházejí inzeráty, ale spíše čekají, co pro ně najde jejich makléř. Ten, jakmile se dostane k nemovitosti nabízené ke spolupráci, může přivézt správného kupce, který je ochotný nabídnout nejlepší možnou cenu. A to je dobré jak pro oba zúčastněné makléře, tak především pro klienta.
Exkluzivní smlouva znamená prvotřídní servis včetně spolupráce s dalšími makléři
Součástí exkluzivní smlouvy o zastoupení při prodeji nemovitosti by měl být i perfektní servis ze strany makléře. Hlavním zájmem je prodej nemovitosti za nejvyšší možnou cenu v přijatelné době. Aby toho bylo možné dosáhnout, opět se využívá spolupráce s dalšími makléři pro rozšíření množství oslovených kontaktů. Exkluzivní spolupráce by totiž měla být efektivní. Vzhledem k charakteru smlouvy navíc makléři pracující na tuto smlouvu nemají pocit, že jim jiný makléř zakázku přebere. Ovšem samozřejmě platí, že čím větší část ze své provize nabídnou za doručení kontaktu od jiného makléře, tím větší snahu kolegové vyvinou.
Závěrem je určitě dobré zdůraznit, že ideální spolupráce s realitním makléřem při prodeji nemovitosti by měla být založená na exkluzivní smlouvě spojené s kooperací s kolegy makléři. Kvalifikovaný profesionál tohle všechno ví a dokáže tak pro své klienty připravit nejlepší podmínky.