Prodáváte nemovitost a řešíte, jestli budete platit provizi, nebo ji realitní kancelář naúčtuje kupujícímu? Přečtěte si, kdo vlastně platí realitního makléře, ať víte, na co si dát pozor při výběru makléře.
Osobně považuji laciné sliby některých makléřů typu: „Prodej nemovitosti zdarma a bez provize“ apod. za to nejzákeřnější, s čím se můžete při prodeji nemovitosti setkat. Kolem otázky, kdo vlastně platí provizi pro realitního makléře během prodeje nemovitosti, nemá mnoho lidí jasno. Odpověď je přitom naprosto jednoznačná – provizi platí ta strana, která si službu u makléře objednává. Pokud jste prodávající strana a žádáte makléře o pomoc s prodejem, měli byste počítat s tím, že mu v případě úspěchu zaplatíte provizi.
Prodej zdarma a bez provize?
Nikdo samozřejmě zdarma nepracuje. Pokud Vám někdo bude slibovat že ano, doporučuji od takového makléře vzít rychle nohy na ramena. Takto pracující makléř se obvykle snaží vyžádat si následně provizi od kupujícího, jenže pro Vás jako prodávající stranu to znamená 2 věci:
Nic neušetříte
Není rozdíl mezi tím, když prodáte svou nemovitost za 5 000 000 Kč a zaplatíte poté provizi 100 000 Kč realitní kanceláři a tím, když prodáte nemovitost za 4 900 000 Kč a žádnou provizi už nezaplatíte. Kupující totiž zaplatí vždy stejnou částku a v tomto případě jde jen o lacinou hru s čísly, kterou někteří makléři snaží nalákat nové klienty, protože nemají, co jiného nabídnout.
Makléř pracuje pro kupujícího
Ještě horší je ale skutečnost, že pokud jste prodávající a „zastupuje“ Vás makléř, které „platí kupující“, nebude hájit Vaše zájmy. Vy ho přece neplatíte a můžete si tak být jisti, že za Vámi dříve či později přijde s tím, že kupující požaduje výraznou slevu a v mnoha případech bude mít takové argumenty, že k tomu jednoduše budete nuceni přistoupit. V tu chvíli již bude ale pozdě a zlobit se budete moci pouze sami na sebe, najali jste si totiž někoho, kdo se snažil pro svého kupujícího klienta dojednat co nejlepší podmínky, a to se mu také povedlo.
Prodáte za nejvyšší možnou cenu, nebo bez provize
S realitní kanceláři máte možnost prodat buď za nejvyšší možnou cenu, nebo bez provize. Tyto dva způsoby se navzájem vylučují, nikdy se Vám tak nemůže povést obojí. Slib prodeje „bez provize“ je pouze laciný trik lákající neznalé prodávající na slovíčko „zdarma“.
Nemožnost reklamace
Toto obchodní chování je u nás bohužel legální, ačkoli v mnoha jiných zemích je považováno za nelegální obchodní praktiku. Když Vám takto pracující makléř způsobí navíc škodu, nemůžete nic reklamovat. Pracuje pro Vás přeci „zdarma“, takže po něm těžko budete moci chtít slevu, nebo náhradu jakékoli škody.
Tip: Přečtěte si článek o výběru dobrého realitního makléře.
Když se podíváte na inzeráty nemovitostí, většina jich je dnes již naštěstí psána s cenou, která rovnou zahrnuje provizi. V poznámce k ceně tak obvykle stojí „včetně provize a právního servisu“. V takovém případě je pro kupujícího celý nabízený obchod transparentní a nemusí se tak složitě doptávat, kolik za nemovitost opravdu zaplatí.
Vytvořit správně stanovenou cenu již s ohledem ne provizi je také otázkou úspěšného prodeje v rozumném čase.
Druhá situace nastává ve chvíli, kdy je inzerát vystaven za cenu bez provize. Najdete zde větičku „+ provize pro RK“. A tehdy se už většina zájemců o koupi hned v úvodním telefonátu ptá, jaká je vlastně výše provize a co si tedy mají přičíst k dané ceně. Mnohdy je to dokonce překážkou, kvůli které kupující na danou nabídku ani nezavolá.
Pokud se nyní nacházíte v situaci, kdy teprve vybíráte makléře, který by Vás měl zastupovat při prodeji nemovitosti, prohlédněte si jeho dosavadní inzeráty a pokud naleznete, že uváděná bez provize a kupující tak nemá na první pohled možnost zjistit, kolik vlastně zaplatí, vyhněte se mu raději velkým obloukem.