Výpisem z katastru nemovitostí zjistíte i to, co by prodávající chtěl zatajit. Přečtěte si článek, ať víte, kde hledat důležité informace a jak číst ve výpisu. 

Výpis z katastru nemovitostí je úřední listinou potvrzující řadu důležitých informací ohledně nemovitosti. Dozvíte se, jestli je jejím vlastníkem skutečně ten, kdo se ji pokouší prodat, jestli uváděná výměra odpovídá skutečnosti a zda na nemovitosti nevázne omezení vlastnických práv. Stačí pouze vědět, jakých informací si všímat.

Kde hledat informace o nemovitosti?

Katastr nemovitostí představuje zdroj důležitých informací o všech nemovitostech na území naší země. Pro vyhledání konkrétního domu, bytové jednotky či pozemku v katastru nemovitostí, budete potřebovat následující údaje:

  • Katastrální území, do kterého nemovitost spadá
  • Číslo popisné nebo parcelní číslo pozemku, případně číslo bytové jednotky, resp. číslo listu vlastnictví dané nemovitosti

Další variantou je vyhledání nemovitosti přímo na mapě, k čemuž je vhodný portál pro nahlížení do katastru nemovitostí.

Kde získáte výpis z katastru nemovitostí?

Pokud potřebujete výpis z katastru, stačí se zastavit na katastrálním úřadě, kde vám za poplatek 100 Kč výpis vystaví. Zažádat můžete také na pobočkách Czechpoint, kde za první stranu zaplatíte 100 Kč a za každou následující připlatíte 50 Kč.

Pohodlnější a rychlejší variantou je vyhledání cílené nemovitosti přímo na webových stránkách dálkového přístupu do katastrálního úřadu. O dálkový přístup ke všem informacím v rámci katastru je možné požádat. Slouží hlavně realitním makléřům, ale může si ho zdarma vyzkoušet každý.

Řadu, převážně základních, informací je možné vyčíst i ve veřejném náhledu do katastru nemovitostí, kde nemusíte nic platit ani vytvářet registraci.

Výpis z katastru nemovitostí má zákonem danou podobu a obsahuje klíčové, aktuálně platné, a hlavně ověřené informace. Nejdůležitější informací je kontrola, že prodávaná nemovitost skutečně patří tomu člověku, který ji prodává. A co všechno dále najdeme na výpisu z katastru nemovitostí?

Vzorový výpis z katastru z webových stránek Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního najdete pod tímto odkazem.

Informace v hlavičce dokumentu

Součástí hlavičky výpisu je datum, kdy byly údaje získány. Najdeme zde také informaci o tom, na jakém území se daná nemovitost nachází. Kromě obecného názvu je uveden i speciální kód pro jasnou specifikaci, o kterou konkrétní obec či územní celek jde. Dalším jedinečným číslem je číslo Listu vlastnictví.

Oddíl A: Informace o vlastníkovi nemovitosti

Hned pod hlavičkou najdeme informace o vlastníkovi nemovitosti. Jde o jméno, adresu a rodné číslo. V případě, že je vlastníků více, je u každého z nich uveden podíl vlastnictví vyjádřený zlomkem. Vlastníkem může být také právnická osoba, kdy je v takovém případě použito IČ.

Oddíl B: Informace o nemovitosti

Následuje oddíl B, kde jsou uvedeny informace týkající se samotné nemovitosti. Konkrétně je zde uvedeno číslo parcely, výměra, druh pozemku a způsob jejího využití. Zaneseny jsou také stavby nacházející se na daných parcelách. Uveden může být i způsob ochrany, který často závisí na druhu pozemku, například parcela patřící do zemědělského půdního fondu.

V případě bytové jednotky je zde uvedeno její číslo, umístění v rámci bytového či rodinného domu a pozemku, na kterém je tento dům postavený. Velmi snadno lze v tomto oddíle také zjistit, zda je součástí bytové jednotky také jakýkoli podíl na společných částech domu či pozemku.

Oddíl B1: Jiná práva vztahující se k nemovitostem

Další řádky jsou věnovány uvedení jiných práv týkajících se dané nemovitosti. V praxi jde například o věcné břemeno jízdy, které může být součástí parcel sloužících jako cesta.

Oddíl C: Informace o omezení vlastnických práv

Klíčová část každého listu vlastnictví se týká omezení vlastnických práv. Zpravidla jde o věcná břemena, exekuce či zástavní práva. Všechny tyto skutečnosti mají výrazný vliv nejenom na cenu nemovitosti, ale také na postup koupě a celkově možnosti nakládání s ní.

Oddíl D a E: Jiné zápisy a nabývací tituly

Součástí některých výpisů mohou být i další zápisy v podobě poznámek. Pod nimi se nachází oddíl obsahující seznam smluv, na jejichž základě získali aktuální majitelé práva k nemovitosti. Jde o kupní a darovací smlouvy, rozhodnutí o dědictví a podobně.

Oddíl F: Bonitovaná půdně ekologická jednotka

Dále ve výpisu najdeme informace o BPEJ, což je číslo poukazující na kvalitu půdy na dané parcele. V rámci jedné parcely navíc může být více kvalitativních jednotek, což je vždy doplněno o velikost výměry.

Je realita jiná než údaje z katastru? Zbystřete!

Pokud prodávající tvrdí něco jiného, než je uvedeno ve výpisu z katastru nemovitostí, zbystřete. S orientací ve výpisu a ověření klíčových informací pomůže poctivý realitní makléř. Díky možnosti online nahlédnutí do katastru získáte základní přehled již z pohodlí domova či přes mobilní aplikaci.

 

Podobné příspěvky