Jak prověřit nájemníka, že bude včas platit a neudělá z bytu kůlničku na dříví? Podívejte se na 5 způsobů, jak prověřit nájemníka, aby se pronajímání nemovitosti nestalo noční můrou, ale výbornou investicí.
Zkušení pronajímatelé nemovitostí moc dobře vědí, že důkladné prověření potenciálního nájemníka se rozhodně vyplatí. Ušetříte si starosti v budoucnu a s větší pravděpodobností vyberete někoho, kdo byt neponičí.
Zjistěte si, jestli nájemník není zadlužený
Velmi důležitá věc při hledání ideálního nájemníka je prověření, zda není zájemce zadlužený. To je možné ověřit rovnou několika způsoby.
Kde všude najdete informace o tom, zda má dotyčný člověk dluhy?
- Veřejně dostupné rejstříky dlužníků
- Centrální evidence exekucí
- Insolvenční rejstřík
- Registr pohledávek (pokud jde o podnikající osobu)
Zadáním údajů o zájemcích do uvedených rejstříků jednoduše zjistíte, jestli nemají dluhy. Pokud ano, hrozí, že nebudou schopni včas a řádně platit nájem. Kromě výše uvedených rejstříků je možné využít i službu od portálu Ulovdomov.cz, kde nabízí prověření rizikovosti osob. Výsledkem je prověření 6 různých registrů včetně seznamu hledaných osob Policií ČR.
Důkladné prověření nájemníka spočívá i v zjištění, jestli má pravidelný příjem. Majitel nemovitosti se může ptát na zaměstnání a výši úvazku. Solidní zájemce, který nemá co skrývat, vám může i zhruba nastínit výši svého měsíčního příjmu a pokud si opravdu nejste jisti, tak výjimkou už v dnešní době není ani požadavek na vyfiltrovaný výpis z účtu nájemníka s prokazatelně viditelnou pravidelností příjmů. Ne vždy jsou přímé otázky na výši platu však úplně na místě. To, jestli jde o pravdivé tvrzení a dotyčný je skutečně zaměstnán tam, kde tvrdí, můžete zkusit ověřit i na sociálních sítích. Podívejte se například na Facebook, LinkedIn a případně Instagram či Twitter.
Reference od předchozího pronajímatele
Jak prověřit nájemníka opravdu důkladně? Pokud máte stále pochybnosti a nechcete ponechat nic náhodě, zeptejte se na kontakt na předchozího pronajímatele. V ideálním případě vám zájemce dá jeho kontakt a předchozí pronajímatel vám tak může sdělit své zkušenosti s nájemníkem z dob, kdy ten bydlel v jeho nemovitosti.
Jaké má důvody k hledání pronájmu?
Při osobním kontaktu se zájemcem o pronájem se nebojte ptát. Snažte se poznat, jaké má důvody pro hledání pronájmu. Motivace k hledání pronájmů může prozradit i to, jestli pravděpodobně půjde o dlouhodobého nájemníka, nebo jestli za pár měsíců budete hledat znovu. Nebojte se zeptat i na otázky týkající se ukončení předchozího pronájmu.
Snažte se však vyvarovat diskriminačních otázek a měřte každému stejným metrem. Samozřejmě je na vás, komu nemovitost pronajmete, ale do inzerátu striktně nevypisujte, že například nechcete nájemce s domácími mazlíčky či dokonce s malými dětmi. Nic takového totiž nesmí být uvedeno ve smlouvě o pronájmu kvůli rozporu s Novým občanským zákoníkem a mimo jiné jde o formu diskriminace.
Vyšší kauce jako síto zájemců o pronájem
V rámci ochrany majetku a vybavení bytu je vhodné chtít po nájemci kauci. Tato jistota může mít maximální výši až třech čistých měsíčních nájmů. Výhodou kauce je větší bezpečí pro pronajímatele, kdy se z těchto peněz dají uhradit nedoplatky za energie či případné poškození vybavení. Zároveň jde o jakési síto, které profiltruje lidi s nedostatkem finančních prostředků, což by mohlo znamenat potíže s placením v budoucnu. Pozor si však dejte na to, že se kauce úročí. Více detailů o tom, jak funguje úročení aukce, najdete v samostatném článku.
Chcete nechat výběr nájemníka na odbornících?
Pokud se důkladným výběrem nájemníka nechcete, nebo nemůžete, sami zaobírat, a přesto máte zájem dlouhodobě a bez problémů pronajímat svou nemovitost, ozvěte se mi a já Vám takového nájemníka najdu.